Blog

Green Mark Sürdürülebilirlik Sertifikası

Green Mark, Birleşik Krallık menşeili sürdürülebilirlik hedefli bir akreditasyon kuruluşudur. Green Mark, üyelerine sürdürülebilirlik planı oluşturmakta yardım edip, hedef belirleme, ilerlemeyi ölçme, verimlilik arttırmak için yönlendirmeye yönelik bir yol haritası sunmaktadır.

Green Mark, sürdürülebilirlik uzmanları ve çevre mühendislerinden oluşan bir ekiptir. Green Mark, şirketlerin anlaşılması, geliştirilmesi ve uygulanması kolay sürdürülebilir bir plan oluşturmalarına yardımcı olmak için bir akreditasyon planı olarak London Met University ve Greater London Enterprise’dan akademisyenler tarafından kurulmuştur. Evden çalışan dahil her büyüklükteki işletmelerin sürdürülebilirlik yaklaşımlarını geliştirmek için kullanabileceği erişilebilir akreditasyon programı sunmayı hedeflemektedirler.

Green Mark’a üye olunduktan sonra, süreç boyunca yardımcı olacak bir Green Mark ekip üyesinin danışmanlığında olunur. Bireysel alanda ya da birden çok lokasyonda faaliyet gösteren firmalar için Green Mark ekibi her adım için gerekenleri gösterir ve çevrimiçi portal kullanımı konusunda rehberlik eder.

Greean Mark portal aracılığıyla üyelere yapılan anketler sonucunda bilgi toplanır ve mevcut duruma göre akreditasyon almaya yönelik yol haritası planlanır. İstenen çalışmalar, raporlar tamamlanıp gönderildikten sonra Green Mark ekibi tarafından kontrol edilir akredite almaya hak kazanılır. Sertifika dijital olarak yayınlanabildiği gibi dileyene basılı olarak da verilir. Akreditasyon işlemleri tamamlanan üyeler, Green Mark’ın web sitesi ve sosyal medya kanallarında, firmanın olası yeni iş bağlantılarına destek amacıyla paylaşılır.

Green Mark, tam olarak belgelenmiş bir Çevre Yönetim Sistemi geliştirmenize yardımcı olan 3 seviyeli bir akreditasyon planıdır. Seviye 1; işletmenin fırsatları belirlemesine yardımcı olur. Seviye 2; eylem planları geliştirmeye ve yürürlüğe koymaya başlanır. Seviye 3; işletmenin sürekli çevresel iyileştirme yolunda kalmasına yardımcı olacak süreçler planlanarak, yönergeler sunulur.

 Green Mark üylerinden bazıları; The British Academy, Newable, Punch Pub & Co, Laurent-Perrier Champaigne, Laine, Siyah Beyaz Kot, Verisure, logoplast, Oakland Care

Green Mark akreditasyonu seneliktir. 1 sene dolunca yenileme gerekmektedir. Tek ya da 5’den az çalışanı olana, çok sayıda çalışanı olana ayrı fiyatlandırmalar ile akreditasyon verilir. Firmanın tek işletmesi ya da çok sayıda lokasyonlarda işletmesi olması durumuna göre de farklı fiyatlandırma seçenekleri vardır.

Green Mark Akreditasyonu Hakkındaki Düşüncelerim

Green Mark akreditasyonu hakkında detayları yukarıda anlatmaya çalıştım. Tüm web sitesini https://greenmark.co.uk/ okuyup sadece en gerekli yerleri belirtmeye çalıştım. Bu akreditasyon bir grup küçük işletmeci tarafından kurulmuş. Akredite almış üyeleri incelediğimde, üyelerin kendi sektörlerinde küçük ya da orta ölçekli ve genellikle Birleşik Krallık’ da hizmet veren işletmelerden oluştuğunu gördüm. Bakım evinden, jean firmasına, yerel bar zincirinden, şampanya üreticisine kadar farklı sektörlerden üyeler mevcut.

Green Mark hakkında yaptığım araştırmalarda akreditasyonun henüz dünyada bilinir olduğuna dair bir kaynak bulamadım. Danışmanlık ve kendi adlarında akredite hizmeti veren bir işletme. Üye firmaların başarı hikayelerini okuduğumda ISO14001 alternatifi gibi yaklaşan, sürdürülebilirlik için hem danışmanlık hem de belge sahibi olmak isteyenlerin üyelik yaptırdığı kanısına vardım.

Biz zaten Türkiye’de zorunlu ya da gönüllü akredite programları hakkında danışmanlık yaparken akredite temini de sağlıyoruz. Green Mark’ın firması hakkında üyelerine sunduğu faydaları, akreditasyonun yüksek ölçüde prestiji değil akredite alma çalışmaları sırasında vereceklerini taahhüt ettikleri danışmanlık hizmeti ve üyeler arasında bağ oluşturmak.

Green Mark hakkında kendisi hariç kaynak bulamadığım için akreditesi Birleşik Krallık’ da yaygın biliniyor mu emin değilim ama tabi ki takip etmekte ve gelişimine hakim olmakta fayda var.

Akredite ücretlendirmelerini de sınırsız danışmanlık dahil olarak sunuyorlar. 1-5 çalışanı olan tek işletmesi olan bir firma için yıllık ücret £249, 6-25 çalışanlı tek işletmesi olan firma için £349, 25-100 çalışanlı tek işletmeli firma için £499, 101-250 çalışanlı tek işletmeli firma için yıllık ücret £1,399 olarak belirtilmiş. Birden çok işletmesi olan ya da 250 kişi üstü çalışanı olan firmalar için fiyat belirtilmemiş, iletişime geçilmesi belirtilmiş.

Pazarlama politikalarında altını çizdikleri şu ki; sertifikanın bilinirliği, ulusal ya da uluslararası kabulü hakkında bilgi verilmezken, sertifika edinme sürecinde verecekleri destek ile firmaların sürdürülebilirlik yol haritalarını oluşturmada yardımcı olduklarını taahhüt ediyorlar.

E-Bülten
Bültene Kayıt Ol
Kayıt olduğunuzda eğitimler ve yeni makaleler hakkında ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın