Blog

Karbon Bilgilendirme Eğitimi

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, çağımızın en önemli çevre problemlerinden biri. Bu problemler her ne kadar sadece çevresel parametreler ile değerlendirilse de çeşitli sosyal ve finansal sorunları da beraberinde getiriyor.

Geleceğimizi de büyük ölçüde tehdit eden küresel ısınma ve iklim değişikliği problemlerinin temelinde sera gazı emisyonları ve atmosfere karbon salımı yer alıyor. Bireylerin, kurumların ve devletlerin bu sorunlar ile mücadele edebilmesi için sorunların potansiyel kaynaklarını, etkilerini ve sonuçlarını bilmesi büyük önem arz ediyor.

Amaç

Günümüzde iş dünyasında fark yaratmayı başarabilmiş kuruluşların en büyük ortak özelliği, küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunları ile mücadeleyi kurumsal hedeflerinin bi parçası haline getirmiş olmalarıdır. Karbon Bilgilendirme Eğitimi de kuruluşların düşük karbon ekonomisine geçişte izlemesi gereken yol haritasını ortaya koyuyor. Eğitim, özellikle karbon ayak izinin belirlenmesi ve sera gazı emisyonlarının azaltılması konularındaki temel kavramları, ulusal ve uluslararası standartları, yapılan araştırmaları, geliştirilen yaklaşımları ve metotları anlatıyor. Bu sayede kurumların karbon yönetimi konusunda farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.

Eğitim İçeriği

  • Küresel Isınma, İklim Değişikliği, Sera Gazı Emisyonu ve İlgili Diğer Tanımlar
  • İklim Değişikliği ile İlgili Küresel Anlaşmalar
  • Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşması
  • Kuruluşların Karbon Yönetimi Konusunda Bilmesi Gereken Temel Bilgiler
  • Ülkemizde ve Dünyada Karbon Piyasası (Emisyon Ticareti)
  • Döngüsel Ekonomi / Düşük Karbon Ekonomisi Nedir? Bu Ekonomiye Geçişte Atılması Gereken Adımlar

Eğitim Süresi

4 – 6 Saat

Katılımcı Sayısı

5 – 15 Kişi

Katılımcı Profili

Küresel ısınma, iklim değişikliği, sera gazı emisyonu gibi çevresel problemler ve düşük karbon ekonomisi ve karbon borsası gibi finansal konular uzmanlık alanı ne olursa olsun herkesin hakkında bilgi sahibi olması gereken önemli konulardır. Bu nedenle, Karbon Bilgilendirme Eğitimi bir kurumdaki tüm çalışanlara ve yöneticilere hitap etmektedir.

Karbo Bilgilendirme Eğitimi

Daha Fazlası

E-Bülten
Bültene Kayıt Ol
Kayıt olduğunuzda eğitimler ve yeni makaleler hakkında ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın