Blog

Sürdürülebilirlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir sürdürülebilirlik uzmanı, şirketlerdeki kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının en önemli parçasıdır. Bu uzmanlar, şirketlerin sosyal sorumluluk politikaları geliştirmesi, uygulaması, değerlendirmesi, denetlemesi ve uygulamaları iyileştirmesi için en kritik görevleri olan kişilerdir. Peki sürdürülebilirlik uzmanı nasıl olunur?

Sürdürülebilirlik uzmanı veya kurumsal sosyal sorumluluk uzmanı olmak için farklı disiplinler hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekir. Bu bağlamda,

  • çevre, enerji, finans, tedarik zinciri yönetimi gibi konularda yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde geçerli olan standartlar, yönetmelikler ve kanunlar,
  • işletmenin faaliyet alanına bağlı olarak ilgili üyelik, sertifikasyon, denetleme vb gibi süreçler (örneğin kimya sektöründeki bir firma için TfS üyeliği, Ecovadis denetimleri veya REACH Belgesi gibi)
  • şirketlerin Ar-Ge, üretim, satış, pazarlama, satış sonrası hizmet, insan kaynakları vb gibi iç ve dış süreçleri,

sürdürülebilirlik uzmanı olmak isteyen kişilerin en azından giriş seviyesinde bilgi sahibi olması gereken konulardır. Bu uzmanların ayrıca, işletmenin faaliyet alanı ile ilgili teknik bir alt yapısı, sektör ve pazar bilgisi de olması gerekmektedir.


Daha Fazlası

E-Bülten
Bültene Kayıt Ol
Kayıt olduğunuzda eğitimler ve yeni makaleler hakkında ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın